Data publikacji: 2014-07-08 00:53:59MOCNY KOTERSKI

MOCNY KOTERSKI

Nic śmiesznego, Dzień Świra, Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Baby są jakieś inne czyli retrospektywa Marka Koterskiego na 6. Solaninie, a dodatkowo monodram w reżyserii M. Koterskiego - Moja Droga B.,  autorstwa Krystyny Jandy z Małgorzatą Bogdańską. Po raz trzeci przyznajemy Mocnego Solanina i pokazujemy najważniejsze obrazy laureata naszej nagrody.


MAREK KOTERSKI

MOCNY SOLANIN 2014

 

Reżyser filmowy (także dokumentalista) i teatralny, scenarzysta, aktor i dramatopisarz. Autor wielu prac krytycznych z zakresu literatury, teatru i filmu. Założyciel eksperymentalnego Teatru Otwartej Sceny. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim i Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Studiował również historię sztuki we Wrocławiu.

 

Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury w dziedzinie filmu przyznanej w 2003r. oraz nagrody "Wielkie FeFe" za całokształt twórczości podczas Felliniady (Warszawa, 2004r.).


Po zrealizowaniu kilkunastu filmów średnio- i krótkometrażowych, asystowaniu reżyserom, decyduje się na debiut fabularny – pisze scenariusz i reżyseruje gorzką komedię Dom wariatów, która w 1984r.rozpoczyna cykl filmów o Adamie/Michale Miauczyńskim, bohaterze będącym alter ego reżysera. Pojawiające się w filmach wątki autobiograficzne reżyser traktuje jako autoterapię – poprzez film pragnie uwolnić się od prześladujących go demonów: nieszczęśliwego dzieciństwa, przegranego małżeństwa, przegapionej pierwszej miłości, chorobliwej ambicji i nałogów.

 

Dlatego znamienne jest, że zarówno filmy fabularne, jak i przedstawienia teatralne (m.in. Społeczność, Nas troje, Nienawidzę) powstają tylko na podstawie scenariusza, sztuki reżysera.

 

W tym, jak i kolejnych filmach, Adaś Miauczyński staje się everymanem, gdyż, jak zauważa znany krytyk filmowy – Tadeusz Sobolewski – Jego życiopisanie jest ekshibicjonizmem pozornym. Twórca Dnia świra sprowadza siebie do poziomu absolutnej przeciętności, po to by każdy mógł się w jego bohaterze odnaleźć.(...) nie mieliśmy w naszym kinie po Kieślowskim autora tak konsekwentnego. („Gazeta Wyborcza”, 20 czerwca 2006).

 

W roku 1986 do kin trafia Życie wewnętrzne (nominacja do nagrody Złote Lwy), następnie Porno (1989), oraz nominowane do nagrody Złote Lwy: Nic śmiesznego (1995)Ajlawju (1999).


Kolejny film Dzień świra, który powstał na podstawie nagrodzonej w konkursie Teatru Telewizji sztuki, napisanej trzynastozgłoskowcem (!), uznawany jest za najbardziej utytułowany obraz:

- w 2002 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film wygrywa w 5 kategoriach, otrzymuje m.in. Złote Lwy za najlepszy film 2002r., Nagrodę Prezesa SFP; nagrodzony zostaje również Marek Konrad za najlepszą pierwszoplanową rolę męską;

 

- w 2003 r. film jest nominowany aż w 6 kategoriach do nagrody Orzeł – statuetka trafia w ręce scenarzysty – Marka Koterskiego  i  Marka Konrada za najlepszą główną rolę męską;


- w 2005r. film otrzymał nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych "Don Kichot" dla najlepszego polskiego filmu ostatniego sezonu;

 

- w 2007 r. – Najlepszy żart - skecz "Złota Kaczka" 50-lecia w kategorii: Najlepszy żart dla sceny "Adaś Miauczyński uczy syna angielskiego".


Warto dodać, że w 2014r. w plebiscycie programu „Świat się kręci" obraz został uznany Filmem 25 lat Wolności.


Kolejny film to Wszyscy jesteśmy ChrystusamiW 2006r. reżyser otrzymuje nagrodę Złote Lwy, a w 2007r. zostaje nagrodzony statuetką Orzeł w kategorii Najlepszy scenariusz. Nagroda trafia też w ręce Ewy Smal za Najlepszy montaż.


Odtwórca głównej roli – Marek Kondrat w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej", odnosząc się do roli Adasia Miauczyńskiego w filmach Marka Koterskiego.– powiedział:  Koterski to jakiś demon dziwny. Zrobił z Adasia nienawistnika, egocentryka, słabego, ale w sobie zadufanego, z obsesjami i natręctwami. Słowem, Polaka takiego, jaki jest naprawdę. On się zmienia z pokoleniem. Moje pokolenie mendowate jeszcze, ale młodzi już nie. Pracuję z młodymi ludźmi, jestem nimi zachwycony, naprawdę.

 

W 2011r. do kin trafia obraz Baby są jakieś inne, o którym w „Rzeczpospolitej” Barbara Hollender napisała: Ten film wpisuje się w fascynujący cykl portretów polskiego inteligenta, jaki od swego debiutu szkicuje na ekranie Marek Koterski.

 

W tym roku Radio Kraków w ramach projektu „Świadkowie 25-lecia" zrealizowało spektakl Nienawidzę. Według reżyserki słuchowiska, Ewy Kutryś, Marek Koterski proszony o ewentualną aktualizację tego tekstu ocenił, iż ze nie ma takiej potrzeby. Wyraził też smutek, że monodram powstały w 1989 roku sam się aktualizuje coraz bardziej i wpisuje w naszą rzeczywistość językową.

 

Mocny Solanin

Trzeci Mocny Solanin trafi do rąk Marka Koterskiego. Twórcy, który w swej kreacji i dążeniu do wypracowania własnego stylu, nie bacząc na liczne trudności, dokonał jednoznacznych wyborów artystycznych i osiągnął mistrzostwo formy. Dziękujemy za odwagę artystyczną, awangardową narrację, łamanie schematów, ukazanie paradoksów rzeczywistości i „Polaków portret własny”. Za to, że zawsze jest mocny i bezkompromisowy!

Nic śmiesznego

NIC ŚMIESZNEGO

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1996
Reżyseria: Marek Koterski
Czas: 96 min


Obsada:

Cezary Pazura

Ewa Błaszczyk

Maciej Kozłowski

Marek Kondrat

 

Plejada gwiazd w kultowej komedii o życiu pewnego filmowca. Adaś Miauczyński (Cezary Pazura) to pechowiec i nieudacznik, a jego życie to jedno wielkie pasmo nieszczęść, porażek i idiotycznych zbiegów okoliczności. Rodzice woleli, żeby urodził się dziewczynką. Z kolejnych filmów wyrzucano go z hukiem, bo wysadzał w powietrze wychodek albo most. Każda napotkana kobieta okazywała się nie „tą”. „Tfu! Nie spotkało mnie w życiu nic śmiesznego” – podsumowuje swoje życie leżąc w prosektorium. Oto naprawdę... coś śmiesznego!

Dzień Świra

DZIEŃ ŚWIRA

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2002
Reżyseria: Marek Koterski
Czas: 93 min


Obsada:

Marek Kondrat

Michał Koterski

Joanna Sieńkiewicz

Andrzej Grabowski

 

"Dzień świra" jest gorzką komedią, opowiadającą o Adasiu Miauczyńskim, człowieku, dla którego prawdziwym piekłem jest najbliższe pięć minut życia. Mężczyzna ten uwikłany jest w natręctwa życia codziennego. Jest numeromanem, ablutomanem, nie akceptuje siebie i choć marzy o wielkiej miłości, ucieka od wszystkiego, co pachnie stałym związkiem. Na dodatek codzienne kontakty z ludźmi wywołują w nim agresję. W ciągu jednej doby, w czasie której rozgrywa się akcja "Dnia świra", skoncentrowane zostały wszelkie możliwe uciążliwości.

 

Nagrody:

2007

Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film") "Złota Kaczka" 50-lecia w kategorii: Najlepszy żart dla sceny "Adaś Miauczyński uczy syna angielskiego"

2006

Lubomierz (FF Komediowych)-Złoty Sierp dla najlepszej komedii ostatniego dziesięciolecia

2003

Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda w kategorii: Najlepszy scenariusz za rok 2002 dla Marka Koreskiego

Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda w kategorii: Najlepsza główna rola męska za rok 2002  dla Marka Kondrata

Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Specjalna Jury Młodzieżowego za scenariusz do filmu dla Marka Koterskiego

2002

Bilet, Nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie"-Złoty Bilet za zajęcie piątego miejsca w rankingu oglądalnośc

Gdynia (FPFF)-nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich za "twórcze przedstawienie współczesności"

Gdynia (FPFF)Nagroda za dźwięk dla Marii Chilareckiej

Gdynia (FPFF) Nagroda za pierwszoplanową rolę męską dla Marka Kondrata

Gdynia (FPFF) Grand Prix (Wielka Nagroda Jury "Złote Lwy")

Ińsko (Ińskie Lato Filmowe)-"Złota Rybka"

Lubomierz (Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych)-Brązowy Granat

 

Wszyscy jesteśmy Chrystusami

WSZYSCY JESTEŚMY CHRYSTUSAMI

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2006
Reżyseria: Marek Koterski
Czas: 105 min


Obsada:

Marek Kondrat

Andrzej Chyra

Małgorzata Bogdańska

Michał Koterski

 

Głównym motywem filmu są bolesne wspomnienia Sylwka - Syna o piciu jego Ojca - Adama. Naprzemianlegle do tego - zaczyna się w Adamie odwijać taśma własnych wspomnień, tworzących - wraz z opowiadaniem Syna - listę największych strat i ran, zadanych przez picie - sobie i bliskim. Ze wspomnień Adama wynika jeszcze coś: czarna sztafeta pokoleń. Ojciec Adama też pił i Adam poprzysiągł sobie, że nie przysporzy nigdy takiego strachu i wstydu swojemu synowi. A jednak... Zresztą Ojciec Adama też to sobie w dzieciństwie przysięgał... Więc, czy można przerwać tą czarną sztafetę?

 

Nagrody:

2007

Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda w kategorii: Najlepszy montaż za rok 2006 dla Ewy Smal

Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda w kategorii: Najlepszy scenariusz za rok 2006 dla Marka Koterskiego

2006

Gdynia (FPFF)- Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Marka Koterskiego

Gdynia (FPFF)- Nagroda za reżyserię dla Marka Koterskiego

Ińsko (Ińskie Lato Filmowe)-"Złota Rybka" dla Marka Koterskiego

Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Jury Młodzieżowego "Kamerzysta" dla Marka Koterskiego

Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Grand Prix dla Marka Koterskiego

 

Baby są jakieś inne

BABY SĄ JAKIEŚ INNE

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Marek Koterski
Czas: 90 min

 

Obsada:

Adam Woronowicz

Robert Więckiewicz

Małgorzata Bogdańska

Michał Koterski

 

Polska odpowiedź na komedię Mike'a Nicholsa "Porozmawiajmy o kobietach" i oryginalna zabawa damsko-męskimi stereotypami. W nowym dziele Marka Koterskiego dwóch prawdziwych facetów, których połączyła ekscytująca nocna wyprawa, stawi czoło zmasowanemu atakowi perfidnych przedstawicielek płci przeciwnej i rozprawi się ze wszystkimi okowami męskiej swobody w sfeminizowanym świecie. Niepoprawna komicznie i politycznie ilustracja powiedzenia Stephena Kinga - "Kobiety... nie można żyć bez nich, nie można żyć z nimi".

 

Nagrody:

2012

Gdynia (FPFF)- Nagroda Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni

Lubomierz (Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych)-Srebrny Granat


Podziel się tym:
facebook œledzik wykop.pl twitter blip digg google buzz del.icio.us pinger flaker

« powrót

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o Solanin Film Festiwal?

OFF TO MOC!

Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego

Honorowy Solanin: Ryszard Bugajski

Honorowy Solanin: Wojtek Smarzowski

Solanin Film Festiwal : Zwycięzcy

5.Solanin Film Festiwal 2013: Zwycięzcy

4.Solanin Film Festiwal 2012: Zwycięzcy

3.Solanin Film Festiwal 2011: Zwycięzcy

2.Solanin Film Festiwal 2010: Zwycięzcy

1.Solanin Film Festiwal 2009: Zwycięzcy

4. Solanin Film Festiwal 15-19 sierpnia 2012 Nowa Sól - offowy festiwal filmowy 4. SOLANIN FILM FESTIWAL łączy w sobie przegląd najlepszych filmów światowego kina oraz konkurs kina niezależnego, który jest skierowany do młodych i ambitnych twórców. Festiwal odbędzie się w dniach 15-19 sierpnia 2012 w nowej Soli.

 

KCP System: Dream CMS © 2019 Solanin Film Festiwal - OFF TO MOC!
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. akceptuj ✓