Konkurs Kina Niezależnego

 

7 dni7 DNI (2011)

reżyseria:  Damian Żurawski
czas trwania: 15 minut
kategoria: DOKUMENT
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Dokument jest zupełnie nowym, poetyckim spojrzeniem młodego pokolenia na wydarzenia 7 dniowej żałoby narodowej po katastrofie Smoleńskiej. 7 dni to pamiętnik czytany przez młodego mężczyznę – pracownika warszawskiej korporacji, którego życie obraca się wokół schematu – praca, dom, impreza. Po jednej z piątkowych zabaw leży rano w łóżku i nie może się obudzić. Tymczasem za oknem zaczęły się właśnie wydarzenie, które wstrząsnęły światem i Polską w 2010 roku i nikogo nie pozostawiły obojętnym. Niektóre pytania sprawiają, że nie chcemy się obudzić…

 

O reżyserze: Damian Żurawski, rocznik ’79, jest reżyserem młodego pokolenia. Urodził się we Wrocławiu. Tu skończył studium teatralne (aktorstwo i reżyseria), a następnie studia teologiczne w Poznaniu. Przez pięć lat prowadził autorski teatr studencki oparty na metodzie OPT Gardzienice. Za oryginalną pracę magisterską UAM w Poznaniu nagrodził go wydaniem jego książki dot. współczesnej ewangelizacji poprzez sztukę. Pracował jako aktor w zawodowym teatrze ARKA we Wrocławiu, oraz jako jedyny Polak w angielskim RHEMA THEATRE COMPANY w Manchesterze. W 2008 roku odbył z przyjacielem półroczną rowerowo – samochodową pielgrzymkę z Rzymu do Pekinu. Współpracował z ITI ReligiaTV, oraz z TVP Wrocław. Od 2009 roku mieszka w Warszawie, gdzie pracuje m.in. jako filmowiec ślubny.

 

AniołekANIOŁEK (2010)

reżyseria: Konrad Hamada
czas trwania: 10 minut
kategoria: FABUŁA
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Aniołek, samotnie wychowywana przez matkę licealistka pragnie jechać na zieloną szkołę. Chcąc odciążyć finansowo zapracowaną mamę, dziewczynka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.

 

O reżyserze: Konrad Hamada, ur. 1981 w Krakowie. Absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej(Dyplom 2005) oraz Wydziału Reżyserii w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej (Dyplom 2010). Zawodowo zajmuję się malarstwem olejnym oraz akwarelowym.

 

Bajki Zegarów

BAJKI ZEGARÓW (2010)

reżyseria: Angelika Jakubas
czas trwania: 3 minuty
kategoria: INNA FORMA
konkurs: Kino Niezależne

O filmie: Bajkowa opowieść o zegarku - wynalazcy AutoMateuszu, który mieszka w walizce. Pewnego dnia AutoMateusz wybiera się na wysypisko śmieci, na którym znajduje zegarek kieszonkowy w który postanawia tchnąć życie.

 

O reżyserze: Angelika Jakubas urodziła się w 1989 r. w Krakowie. Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Autorka scenariuszy i filmów krótkometrażowych. Jej filmy wyświetalne były m.in. na festwalach we Francji, Holandii, Albanii i Islandii. Angelika w swoich filmach stara się nie kopiować rzeczywistości, ale kreować własne światy.

 

Droga Mistrza

DROGA MISTRZA (2010)

reżyseria: Kamil Krukowski
czas trwania: 12 minut
kategoria: DOKUMENT
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Historia Mistrza Polski w nietypowej dyscyplinie sportu, któremu Związek odmówił dofinansowania na wyjazd na Mistrzostwa Swiata. Mistrz sam postanawia zebrać pieniądze i spełnić swoje marzenie.

 

O reżyserze: Kamil Krukowski - Student dziennikarstwa na jednej z lubelskich uczelni.

 

Getto Gospel

GETTO GOSPEL (2011)

reżyseria:  Jakub Radej
czas trwania: 27 minut
kategoria: DOKUMENT
konkurs: Kino Niezależne

O filmie: Szesnastoletni Dominik mieszka warszawskiej Pradze. Za popełnione wykroczenia musi z nakazu sądu iść do ośrodka socjoterapeutycznego. W ostatnim miesiącu wolności próbuje się z tego wykręcić. Zdając sobie sprawę z tego, że może mu się to nie udać, stara się pozamykać niektóre zaległe sprawy, na których mu zależy – przede wszystkim chce nagrać rapowy kawałek w studio. Rap jest jego pasją od paru lat. Na jego ulicę przyjeżdżają chrześcijańscy misjonarze, którzy proponują mu pomoc w realizacji jego muzycznych planów…

 

O reżyserze: Jakub Radej – ur 1991 r. w Cieszynie. absolwent Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Ukończył kurs dla licelistów Przedszkole Filmowe w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Wielbiciel kina Krzysztofa Kieślowskiego oraz Kima Ki-duka.

 

Inaczej niż w raju

INACZEJ NIŻ W RAJU (2011)

reżyseria: Piotr Putko
czas trwania: 20 minut
kategoria: FABUŁA
konkurs: Kino Niezależne

O filmie: Ten dzień nie zaczyna się dla Pawła najlepiej, dziewczyna właśnie rzuca go przez telefon, a on po raz kolejny spóźnia się do pracy. Paweł wpada na szalony pomysł, by szczęścia poszukać gdzie indziej. Nie wie jeszcze, że spotka go przygoda niczym z komedii romantycznej. Niestety iluzja ma to do siebie, że szybko pryska… Film o współczesnych 20-latkach, impulsywnych, niedojrzałych i rozchwianych emocjonalnie.

 

O reżyserze: Piotr Putko - autor filmów offowych. Student w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.

 

Kamień

KAMIEŃ (2010)

reżyseria:  Wojciech Antosik
czas trwania: 27 minut
kategoria: FABUŁA
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Film o krótkich, ulotnych i pozornie mało znaczących chwilach....

 

O reżyserze: Student V roku filmoznawstwa na UJ. Członek krakowskiej grupy filmowej Butcher's Films.

 

Krwawy księżyc

KRWAWY KSIĘŻYC (2010)

reżyseria: Błażej Kujawa
czas trwania: 13 minut
kategoria: FABUŁA
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Piękna księżycowa noc. Piękna ona. Piękny on. Piękny samochód. Ale nie wszystko jest takie piękne jakby się mogło wydawać.

 

O reżyserze: Błażej Kujawa - odkąd pamięta fascynowały go ruchome obrazki.W erze bumu vhs-u, pochłaniał i wychowywał się na kinie amerykańskim,  wielkie nazwiska, widowiska były tym, co uważa za kwintesencję kina, a - magia polega na tym, aby na 2 godziny oderwać się od rzeczywistości.

 

Każdy ma swoje kino

KAŻDY MA SWOJE KINO (2011)

reżyseria: Piotr Rzepka
czas trwania: 22 minuty
kategoria: FABUŁA
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Marcin niedawno skończył studia. Pracuje jako pomagier w zakładzie dorabiania kluczy, nie może poszczycić się zbyt dużą ilością znajomych. Stara się uciec od otaczającej go rzeczywistości. Odnawia stare meble i bibeloty, odmawia wyjść na cotygodniowe, suto zakrapiane imprezy. Jego największą pasją jest oglądanie przedwojennych filmów w małym kinie Adria, którego jest jedynym widzem. Pewnego dnia zauważa, że w rzędzie za nim siedzi zjawiskowo piękna dziewczyna.

 

O reżyserze: Piotr Rzepka - absolwent scenopisarstwa i reżyserii na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, na podstawie jego scenariuszy realizowano filmy m.in. w Krakowskiej i Londyńskiej szkole filmowej. Redaktor studenckiej rozgłośni Radio Aktywne przy Politechnice Warszawskiej, gitarzysta i kompozytor w grającym piosenkę poetycko – patriotyczną duecie z bratem Maciejem. Pasjonat historii filmu i dwudziestolecia międzywojennego.

 

List

LIST (2011)

reżyseria:  Jakub Janz
czas trwania: 14 minut
kategoria: FABUŁA
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Historia ubogiego krawca, który dzięki swojej ciężkiej pracy otrzymuje szansę na wybicie się. Los bywa jednak przewrotny - po chwilach szczęścia i fali sukcesów przychodzi kryzys, który zmienia wszystko. Aby nie sięgnąć dna, Jan jest w stanie przekroczyć granice moralności.

 

O reżyserze: Jakub Janz - Student 3 roku Gospodarki Przestrzennej na UP we Wrocławiu, członek KampusTV, współzałożyciel inicjatywy żonglersko-filmowej indivisual. Mimo młodego wieku jego filmy odniosły kilka znaczących sukcesów: Oficjalna selekcja do konkursu polskich filmów krótkometrażowych na 10. Międzynarodowym Festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu ("Ostatnia niedziela"), Nagroda jury i nagroda publiczności na Festiwalu Kino Ciśnień ("Corrosion"),  2. miejsce na Festiwalu 321-start w Jarocinie ("Corrosion"),  Zwycięstwo w kategorii "sztuczki figle i zadania" na festiwalu Pabianka w Pabianicach ("Corrosion").

 

Lord Vader na emeryturze

LORD VADER NA EMERYTURZE (2009)

reżyseria: Michał Paszczyk
czas trwania: 8 minut
kategoria: FABUŁA
konkurs: Kino Niezależne

O filmie: Lord Darth Vader nie zginął na Gwieździe Śmierci...

 

O reżyserze: Michał Paszczyk - Absolwent PWST wydziału aktorskiego we Wrocławiu. Obecnie członek kabaretu Paranienormalni.

 

Lucid Dream

LUCID DREAM (2011)

reżyseria:  Julia Bui Ngoc
czas trwania: 9 minut
kategoria: FABUŁA
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Lucid Dream - świadomy sen, w którym śniący może aktywnie uczestniczyć za pomocą wyobraźni i manipulować wydarzeniami w stworzonym przez senną wyobraźnię świecie. Film pokazuje jak bardzo cienka jest granica pomiędzy światem snów a jawią, jak łatwo ją przekroczyć i stracić kontrolę nad świadomością.

 

O reżyserze: Julia Bui Ngoc - kilkukrotna mistrzyni Francji w chińskich sztukach walki (kung-fu wu-shu). Ma za sobą Łódzką Szkołę Baletową. Przez 5 lat związana z teatrem Gardzienice. Pracowała również jako choreograf teatralny i filmowy oraz uczestniczyła w licznych warsztatach teatralno-ruchowych. Prowadzi własną szkołę: "Szkoła Tańca z wachlarzami”. Studiuje na warszawskiej ASP na wydziale rzeźby i sztuki mediów w pracowni Grzegorza Kowalskiego.

 

Musztarda po obiedzie

MUSZTARDA PO OBIEDZIE (2009)

reżyseria: Mariusz Szulc, Wojciech Wojtysiak, Adam Grodnicki
czas trwania: 14 minut
kategoria: INNA FORMA
konkurs: Kino Niezależne

O filmie: Zestaw skeczy i scenek tworzących specyficzny program telewizyjny.

 

O reżyserze: Mariusz Szulc, Wojciech Wojtysiak, Adam Grodnicki - Reżyserów jest trzech więc krótko raczej będzie trudno.Wszyscy urodzili się w Łodzi w szpitalu Madurowicza o godzinie 12:22:22, tylko w innych latach. Nikt nie ma wykształcenia filmowego i mieć nie zamierza.

 

Pipeta

PIPETA (2010)

reżyseria: Wojciech Sankiewicz, Rafał Sankiewicz
czas trwania: 9 minut
kategoria: INNA FORMA
konkurs: Kino Niezależne

O filmie: Ferajna Filmowa Kapok ma zaszczyt zaprezentować Państwu, zrealizowany metodą animacji poklatkowej, jedyny odcinek kultowego programu popularnonaukowego "Pipeta", w którym prowadzący prof. zw. dr hab. mgr inż. metafizyki przyrody nieożywionej Mieczysław Koźlak-Czarnkowski usiłuje rzucić nowe światło na zagadnienie końca losów ludzkiej cywilizacji.

 

O reżyserze: Rafał Sankiewicz i Wojciech Sankiewicz to bracia, pochodzący z Bełchatowa, niezbyt wielkiego miasta w pobliżu Grocholic. Od wczesnego dzieciństwa przejawiali zainteresowania artystyczne, co w okresie młodości przyjęło formę (między innymi) założenia grupy filmowej „Fly Films”. Grupa zajmowała się tworzeniem amatorskich filmów wideo, z początku pożyczoną kamerą na taśmie VHS i bez elementarnej wiedzy o tym, jak należy filmy kręcić. Później, w miarę upływu czasu, nabierała doświadczenia i umiejętności. Osiągnięto też znaczący postęp techniczny, pozwalający nagrywać i obrabiać materiał w postaci cyfrowej. Wśród licznych projektów Fly Films nie zabrakło pozycji zarówno ambitnych, jak i zwyczajnie udanych, budzących pewne uznanie publiczności. Wśród nich wymienić należy takie utwory jak Excerebro, Die Wiedergutmachung i Time. Osobną kategorią (do której należą dwa z wymienionych przed chwilą filmów, Die Wiedergutmachung i Time) w twórczości grupy okazały się animacje, tworzone metodą poklatkową. Z tego zamiłowania do benedyktyńskiej pracy, związanej ze żmudnym ustawianiem jednego kadru po kadrze poprzednim, powstał w końcu zupełnie nowy projekt – założona przez braci Ferajna Filmowa KaPoK. KaPoK skupia się już tylko na tworzeniu animacji, które dzięki ukończeniu przez Wojciecha Sankiewicza profesjonalnego kursu w łódzkim Se-Ma-Forze, oraz dokładnemu przemyśleniu celowości każdego scenariusza, wkroczyły na nowy, wyższy poziom. Pipeta jest efektem tego podejścia i zarazem najnowszym dziełem KaPoK-a.

 

Pokój

POKÓJ (2011)

reżyseria: Sławomir Shuty, Maciej Bochniak
czas trwania: 30 minut
kategoria: FABUŁA
konkurs: Kino Niezależne

O filmie: Pokój to opowiedziana groteskowo historia nawiedzonego pokoju, który staje się tematem reportażu telewizyjnego. Do miejsca, w którym doszło do kontaktu z siłami nadprzyrodzonymi dociera ekipa z lokalnej telewizji. Podczas oczekiwania na matkę – bohaterkę reportażu, na plan filmowy wkrada się anarchia. Między realizatorami pojawiają się napięcia, na światło dzienne wychodzą mroczne sekrety mieszkańców domu.


O reżyserze: Sławomir Shuty (ur. 1973) artysta intermedialny: pisarz, reżyser filmowy, fotograf, performer, twórca artzina „Baton". Jest autorem książek: „Nowy Wspaniały Smak" (1999), „Bełkot" („Ha!art", 2001), „Cukier w Normie" („Ha!art", 2002), „Zwał" (W.A.B, 2004) „Produkt Polski" („Ha!art", 2005), „Cukier w normie z ekstrabonusem" (W.A.B., 2005) oraz pierwszej polskiej powieści internetowej „Blok" (www.blok.art.pl). Pomysłodawca i menedżer cyklu performansów „Cyrk z Huty". Autor „Disco Polo Opery", której premiera odbywał się w 2003 w Teatrze Łaźnia w Krakowie. W 2005 roku za powieść „Zwał" nagrodzony Paszportem „Polityki". Pozycja ta zdobyła również tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca, Wyreżyserował filmy: „W drodze" (2003) i „Luna" (2005), za który otrzymał pierwszą nagrodę na IV edycji Festiwalu Filmu Off'owego w TVP2, „Panoptykon" (2009), Dom (2009) oraz Pokój (2011 - wspólny projekt Shutego i Bochniaka). Stypendysta Ministra Kultury w roku 2005 i 2010, Stypendysta Homines Urbani w roku 2008.



Maciej Bochniak (ur. 1984 w Krakowie) - scenarzysta (absolwent Wyższego Studium Scenariuszowego PWSFTviT w Łodzi), reżyser, fotograf, perkusista (ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Krakowie), producent. Współzałożyciel Impression2Films, firmy wspierającej kino autorskie. W filmie debiutował krótkometrażowym "I love you so much" (2009) oraz dokumentem "Przyjęcie" (2011) w ramach programu "Pierwszy Dokument" w Studio Munka. Współautor filmu "Pokój" (2011) oraz autor pełnometrażowego filmu dokumentalnego "Miliard Szczęśliwych ludzi" (film w fazie realizacji), którego pretekstem jest "chińska przygoda" zespołu Bayer Full. Ponadto autor kilku reportaży TV, teledysków, koncertów, reklamówek oraz fabularnych scenariuszy krótko i pełnometrażowych.

 

Pokój

POKÓJ (2011)

reżyseria: Marek Kurzok
czas trwania: 10 minut
kategoria: FABUŁA
konkurs: Kino Niezależne

O filmie: Film opowiada historię pewnego chorego na astmę chłopca, który pewnej nocy odkrywa , że w jego pokoju znajduje się ktoś lub coś jeszcze.


O reżyserze: Marek Kurzok - lat 24 - pochodzi z Bystrzycy Kłodzkiej, obecnie mieszka we Wrocławiu. Jego pasją jest film i fotografia. W obu dziedzinach jest samoukiem. Jego gatunkiem tematycznym jest horror (fotografia i film).

 

Rosa Alba

ROSA ALBA (2011)

reżyseria:  Beniamin Szwed
czas trwania: 8 minut
kategoria: INNA FORMA
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Kim jest tajemniczy mężczyzna? Z jakiego powodu zatrzymuje się w obskurnym hotelu? Co znajduje? O czym myśli? I skąd róże, które bywają białe? Historia opowiedziana szeptem, w półmroku, z lekkim posmakiem grozy.


O reżyserze: Beniamin Szwed - rocznik 1984. Niezależny twórca, reżyser, operator, montażysta.

 

Second-Head

SECOND-HEAD (2011)

reżyseria: Bartek Tryzna
czas trwania: 5 minut
kategoria: FABUŁA
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Czy 50-letniemu kurierowi uda się zaprosić na kolację piękną sprzedawczynię w sklepie z używaną odzieżą?


O reżyserze: Bartek Tryzna - Absolwent pedagogiki kulturoznawczej. W filmie stawia pierwsze kroki.

 

Single Players

SINGLE PLAYERS (2011)

reżyseria:  Joanna Sokołowska
czas trwania: 30 minut
kategoria: DOKUMENT
konkurs: Kino Niezależne

O filmie: Portret rodziny (babcia,dziadek,wnuczek) uzależnionej od gier video. Babcia nałogowo gra w gry wojenne, dziadek próbuje pobić swój własny rekord w ,,Tetrisa'', a wnuczek jest fanem GTA (Grand Theft Auto).


O reżyserze: Joanna Sokolowska Ur. 1978 w Warszawie. Absolwentka wydzialu rezyserii Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz
wydziału reżyserii w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów.

 

Sztuka Narzekania

SZTUKA NARZEKANIA (2011)

reżyseria: Karolina Łuczak
czas trwania: 15 minut
kategoria: DOKUMENT
Konkurs: Kino Niezależne i Kino Lubuskie

 

O filmie: Dokument opowiada o nauce narzekania Brazylijczyka, Gregorego Dobrovolskiego, który zakochany w polskiej kulturze, dwa lata temu przyjechał do naszego kraju. Gregory chce zostać w Polsce, ale nie do końca odnajduje się w polskim społeczeństwie, także przez słabą umiejętność narzekania, uznawanego za naszą cechę narodową. Gregory przemierza ulice Wrocławia by zaczerpnąć wiedzę na ten temat, a swoich rozmówców pyta m.in. o to na co narzekają i jakimi słowami można się uskarżać.

 

O reżyserze: Karolina Łuczak - filmowiec z pasji, miłośniczka kina, w pełni oddana sztuce filmowej. Obecnie skupia się na nauce pracy z aktorem. Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i politologia na Uniwersytecie Wrocławskim. Od czterech lat pracuje wolontaryjnie w Telewizji Studenckiej Styk, gdzie montuje i uczy się reżyserii, robiąc krótkie formy filmowe.

 

Takie życie

TAKIE ŻYCIE (2010)

reżyseria:  Daniel Zieliński
czas trwania: 28 minut
kategoria: DOKUMENT
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Niemłody już człowiek w izolacji od świata opiekuje się schorowaną matką. Zamknięty w kręgu prostych czynności, odcięty od rodziny i dotychczasowego życia wypełnia wygasającą powoli rzeczywistość starej kobiety, którą kocha bezmierną miłością. Zaangażowaniu mężczyzny towarzyszy bierność otoczenia. O rzekomej pamięci pozostałych członków rodziny świadczą jedynie przedmioty, pewnego dnia jednak przyjeżdżają oni w odwiedziny...

 

O reżyserze: Daniel Zieliński – urodzony w Krakowie, gdzie spędził 29 lat swojego życia. Od ponad dwóch lat mieszka w Warszawie. Ukończył wydział Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie studiuje na III roku w PWSFTiT w Łodzi na wydziale Realizacji Telewizyjnej. Przez sześć lat pracował jako dziennikarz telewizyjny. Jest laureatem: Grand Press za reportaż telewizyjny, Camera Obscura za reportaż śledczy, nagrody Fundacji Batorego w konkursie "Tylko ryba nie bierzę?". Film „Takie życie…” jest jego debiutem dokumentalnym.

 

Teza

TEZA (2009)

reżyseria:  Tomasz Cechowski i Grzegorz Paluch
czas trwania: 2 minuty
kategoria: INNA FORMA
konkurs: Kino Niezależne

O filmie: "Teza" Krótki, niekomercyjny film animowany będący przewrotną ekranizacją znanego dowcipu. Animacja stanowi także rozprawkę na temat środków, jakie idą za wieloma badaniami naukowymi.

 

O reżyserze: Tomasz Cechowski - Grafik, animator 3d, autodydakta. Od 2000 roku zawodowo zajmuje sie animacjana potrzeby filmów reklamowych. Pracował w takich studiach postprodukcyjnych jak Virtual Magic, Badi Badi, Platige Image. Film "Teza" jest jego niezależnym debiutem reżyserskim.

 

Grzegorz Paluch - Grafik, rysownik, animator. Od 1998 roku zawodowo zajmuje sie animacją klasyczną oraz animacja 3d oraz projektowaniem grafik, na potrzeby filmów reklamowych. Film "Teza" jest jego niezależnym debiutem reżyserskim.

 

Trąbka

TRĄBKA (2010)

reżyseria: Weź to nakręć
czas trwania: 6 minut
kategoria: FABUŁA
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Krótka historia pewnego małżeństwa, w którym nie wszystko dobrze się układa... .

 

O reżyserze: "Weź to nakręć" to grupa filmowa, założona przez Tomka Solińskiego.Ideą grupy jest udowodnienie młodym ludziom, filmowcom amatorom, że da się robić filmy bez ogromnych nakładów finansowych. Celem Weź to nakręć jest motywacja i mobilizacja uczestników do działania w zakresie twórczości filmowej w każdej formie (fabuła, dokument, videoart), oraz wzajemne pobudzanie kreatywnego działania, uczenia się od siebie i na własnych błędach.

 

Ubierz mnie

UBIERZ MNIE (2011)

reżyseria:  Małgorzata Goliszewska
czas trwania: 20 minut
kategoria: DOKUMENT
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Bardzo często słyszę od bliskich mi osób, że jestem źle/ brzydko/ nieodpowiednio ubrana oraz że nie mogą na mnie patrzeć, postanowiłam umożliwić im zmianę tego. Podczas trwania projektu zostałam ubrana zgodnie z życzeniem i idealnymi wyobrażeniami o mnie przez moją mamę, babcię i przyjaciółkę. Każdego dnia rejestrowałam reakcję ludzi na mój strój oraz swoje własne odczucia. W filmie chciałam ukazać moje specyficzne relacje rodzinne oraz skrawki mojego codziennego życia. Chcę znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego mój strój tak bardzo nie podoba się tym ludziom i czy jego zmiana może faktycznie coś znaczyć dla nich.

 

O reżyserze: Małgorzata Goliszewska jest studentką pierwszego roku Multimediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. wcześniej studiowała: filmoznawstwo, rybactwo i grafikę. "Ubierz mnie" to jej pierwszy film.

 

Ułan

UŁAN (2010)

reżyseria:  Jakub Radej
czas trwania: 24 minut
kategoria: DOKUMENT
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Najstarszy polski maratończyk — 83-letni Jan Niedźwiecki przygotowuje się do swego 99. maratonu, mając nadzieję niedługo przekroczyć magiczną setkę. Bieg odpowiada w tym filmie rytmowi życia, sport jest sposobem na sprawdzenie własnej siły i witalności oraz na utrzymanie się przy życiu. „Ułan” jest weteranem wojennym, starym mężczyzną, który nie chce przyjąć do świadomości kształtów codzienności i zaakceptować przemijania. Tego, że siły od niego odchodzą. Tego, że uwaga ludzi również nie kieruje się ku niemu.

 

O reżyserze: Jakub Radej – ur 1991 r. w Cieszynie. Absolwent Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Ukończył kurs dla licealistów Przedszkole Filmowe w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Wielbiciel twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i Kima Ki-duka.

 

Zamknij oczy

ZAMKNIJ OCZY (2011)

reżyseria:  Paweł Łukomski
czas trwania: 18 minut
kategoria: FABUŁA
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Do gabinetu psycholog Grażyny Starskiej (Iwona Siemieniuk) trafia Ewa (Natalia Adamczyk), pacjentka, która skrywa mroczną tajemnicę. W podobnej sytuacji znajdują się jeszcze jej dwie podopieczne Ela (Klaudia Serwach) i Emma (Justyna Lichacy). Żeby odkryć prawdę Klara będzie musiała zagłębić się w światach swoich pacjentek i odkryć, co je tak naprawdę łączy? Czy jesteście gotowi na podróż po najciemniejszych zakamarkach ludzkiej duszy?

 

O reżyserze: Założyciel Studia 35 - nieformalnej grupy filmowej zrzeszającej wokół siebie ludzi, którzy swoja kreatywność zamieniają w KINO. Filmem zaraził sie jeszcze jako mały chłopak, chłonął jeden VHS za drugim, ale na swoje produkcje musiał zaczekać jeszcze kilka dobrych lat, kiedy to dopiero w pamiętnym 2001 roku pierwszy raz wziął do rąk kamerę i dając sie ponieść chwili krzyknął mniej lub bardziej świadomie "Akcja !?". Dalej historia pisała się już sama... Kolejne filmy, festiwale, przeglądy. Z czasem pojawiły sie jeszcze spoty, clipy oraz reklamówki, a do tego wymiany i przetasowania ekip. Pracy z kamerą uczył sie na własnych błędach eksperymentując z pomysłami na planie i na papierze. Kinematograficzny samouk. Absolwent prawa na lubelskim UMCSie, obecnie uczęszcza do Warszawskiej Szkoly Reklamy. Od 2008 aktywnie uczestniczy w przygotowywaniu i realizowaniu kampanii promocyjnych, szczególnie dla polskiej sceny tanecznej - od 2009 związany z grupą UNIQUE prowadzoną przez Justynę Lichacy.

 

Zenek

ZENEK (2011)

reżyseria: Jędrzej Napiecek
czas trwania: 10 minut
kategoria: DOKUMENT
konkurs: Kino Niezależne

 

O filmie: Zenek ma 63-lata i 3000 fanów na Facebooku. Od 15 lat codziennie chodzi na wszystkie imprezy i koncerty w Poznaniu. Stał się już maskotką i legendą sceny klubowej. Jednak jego prawdziwe życie wygląda zgoła inaczej, niż wyobraża sobie grono fanów w Internecie.

 

O reżyserze: Jędrzej Napiecek - Ukończył dwuletni kurs reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej, obecnie studiuje Wiedzę o Kulturze na Uniwersytecie Warszawskim i stara się samodzielnie realizować filmy dokumentalne. Oprócz tego zajmuje się pisaniem scenariuszy i prozy.

 

Zniknięcie

ZNIKNIĘCIE (2011)

reżyseria: Adam Uryniak
czas trwania: 71 minut
kategoria: FABUŁA
konkurs: Kino Niezależne

O filmie: Podczas wakacji żona i syn głównego bohatera – Michała Kunickiego – gubią się na niewielkiej wyspie. Poszukiwania trwają kilkadziesiąt godzin. Kunicki nie wierzy w relację żony i próbuje dociec, co naprawdę się stało na wyspie. Próby znalezienia odpowiedzi na to pytanie zmieniają jego dotychczasowe życie w śledztwo. Mężczyzna obsesyjnie doszukuje się w zachowaniu żony ukrytych znaczeń. Z codzienności wydobywa coraz więcej poszlak, śladów. Proste gesty i zwykłe przedmioty nabierają wagi dowodów. Bohater podąża za kolejnymi, urywającymi się tropami.

 

O reżyserze: Urodzony w 1983 roku w Rzeszowie. Od 2003 roku członek grupy filmowej Butcher's Films. Absolwent filmoznawstwa i zarządzana na UJ oraz reżyserii na KSFiKA. Autor kilkunastu krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych (m. in. "Marta", "Podglądacz", "Odwróć się").

 

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o Solanin Film Festiwal?

OFF TO MOC!

Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego

Honorowy Solanin: Ryszard Bugajski

Honorowy Solanin: Wojtek Smarzowski

Solanin Film Festiwal : Zwycięzcy

5.Solanin Film Festiwal 2013: Zwycięzcy

4.Solanin Film Festiwal 2012: Zwycięzcy

3.Solanin Film Festiwal 2011: Zwycięzcy

2.Solanin Film Festiwal 2010: Zwycięzcy

1.Solanin Film Festiwal 2009: Zwycięzcy

4. Solanin Film Festiwal 15-19 sierpnia 2012 Nowa Sól - offowy festiwal filmowy 4. SOLANIN FILM FESTIWAL łączy w sobie przegląd najlepszych filmów światowego kina oraz konkurs kina niezależnego, który jest skierowany do młodych i ambitnych twórców. Festiwal odbędzie się w dniach 15-19 sierpnia 2012 w nowej Soli.

 

KCP System: Dream CMS © 2024 Solanin Film Festiwal - OFF TO MOC!
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. akceptuj ✓