Data publikacji: 2012-08-01 19:34:31ZASOLENI 2011

ZASOLENI 2011

Jeśli nie widzieliście nagrodzonych filmów z 3. Solanin Film Festiwal 2011, to nic straconego. W retrospektywyie zwycięskich obrazów ZASOLENI 2011, będzie można obejrzeć 11 wyróżnionych filmów!


 

 

Nagrodzone filmy na 3. Solanin Film Festiwal 2011

 

Getto Gospel

GRAND PRIX: GETTO GOSPEL

Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Jakub Radej
Czas: 27 min.

 

Za poruszającą i dojrzałą historię młodego człowieka próbującego wyjść z zaklętego kręgu

 

OPIS FILMU:

Szesnastoletni Dominik mieszka warszawskiej Pradze. Za popełnione wykroczenia musi z nakazu sądu iść do ośrodka socjoterapeutycznego. W ostatnim miesiącu wolności próbuje się z tego wykręcić. Zdając sobie sprawę z tego, że może mu się to nie udać, stara się pozamykać niektóre zaległe sprawy, na których mu zależy – przede wszystkim chce nagrać rapowy kawałek w studio. Rap jest jego pasją od paru lat. Na jego ulicę przyjeżdżają chrześcijańscy misjonarze, którzy proponują mu pomoc w realizacji jego muzycznych planów…Szesnastoletni Dominik mieszka warszawskiej Pradze. Za popełnione wykroczenia musi z nakazu sądu iść do ośrodka socjoterapeutycznego. W ostatnim miesiącu wolności próbuje się z tego wykręcić. Zdając sobie sprawę z tego, że może mu się to nie udać, stara się pozamykać niektóre zaległe sprawy, na których mu zależy – przede wszystkim chce nagrać rapowy kawałek w studio. Rap jest jego pasją od paru lat. Na jego ulicę przyjeżdżają chrześcijańscy misjonarze, którzy proponują mu pomoc w realizacji jego muzycznych planów…

O REŻYSERZE:

Jakub Radej – ur 1991 r. w Cieszynie. absolwent Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Ukończył kurs dla licelistów Przedszkole Filmowe w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Wielbiciel kina Krzysztofa Kieślowskiego oraz Kima Ki-duka.

 

Sztuka narzekania

NAJLEPSZY FILM LUBUSKI

NAGRODA PUBLICZNOŚCI: SZTUKA NARZEKANIA

Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Karolina Łuczak
Czas: 15 min.

 

Za trafne i dowcipne ukazanie polskich przywar widziane oczami błyskotliwego obcokrajowca…

 

OPIS FILMU:

Dokument opowiada o nauce narzekania Brazylijczyka, Gregorego Dobrovolskiego, który zakochany w polskiej kulturze, dwa lata temu przyjechał do naszego kraju. Gregory chce zostać w Polsce, ale nie do końca odnajduje się w polskim społeczeństwie, także przez słabą umiejętność narzekania, uznawanego za naszą cechę narodową. Gregory przemierza ulice Wrocławia by zaczerpnąć wiedzę na ten temat, a swoich rozmówców pyta m.in. o to na co narzekają i jakimi słowami można się uskarżać.

O REŻYSERZE:

Karolina Łuczak – twórca amator, miłośniczka kina. Nieustannie uczy się czym jest reżyseria i montaż. Szczególnie zainteresowana dokumentem. Na razie realizuje filmy „po godzinach”.

Sztuka narzekania

NAJLEPSZA FABUŁA: KAMIEŃ

Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Wojciech Antosik
Czas: 27 min.

 

Za pokazanie problemu do tej pory w polskim kinie nie eksplorowanego i odwagę…

 

OPIS FILMU:

Film o krótkich, ulotnych i pozornie mało znaczących chwilach....

O REŻYSERZE:

Wojciech Antosik - Członek krakowskiej grupy filmowej Butcher's Films.

Sztuka narzekania

NAJLEPSZY DOKUMENT: UŁAN

Rok produkcji: 2010
Reżyseria: Jakub Radej
Czas: 24 min.

 

Za pokazanie człowieka w desperacki sposób uciekającego przed śmiercią, za trafny i porażający finał

 

OPIS FILMU:

Najstarszy polski maratończyk — 83-letni Jan Niedźwiecki przygotowuje się do swego 99. maratonu, mając nadzieję niedługo przekroczyć magiczną setkę. Bieg odpowiada w tym filmie rytmowi życia, sport jest sposobem na sprawdzenie własnej siły i witalności oraz na utrzymanie się przy życiu. „Ułan” jest weteranem wojennym, starym mężczyzną, który nie chce przyjąć do świadomości kształtów codzienności i zaakceptować przemijania. Tego, że siły od niego odchodzą. Tego, że uwaga ludzi również nie kieruje się ku niemu.

O REŻYSERZE:

Jakub Radej – ur 1991 r. w Cieszynie. absolwent Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Ukończył kurs dla licelistów Przedszkole Filmowe w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Wielbiciel kina Krzysztofa Kieślowskiego oraz Kima Ki-duka.

 

Rosa Alba

NAJLEPSZA INNA FORMA: ROSA ALBA

Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Beniamin Szwed
Czas: 24 min.

 

Za oryginalność plastyczną i zaskakujące rozwiązania artystyczne , dbałość o szczegół oraz świetną reżyserię  - Przemysław Bluszcz - (oraz oczy lalek – Eryk Lubos zachwycony), prawie Grand Prix.

 

OPIS FILMU:

Kim jest tajemniczy mężczyzna? Z jakiego powodu zatrzymuje się w obskurnym hotelu? Co znajduje? O czym myśli? I skąd róże, które bywają białe?

Historia opowiedziana szeptem, w półmroku, z lekkim posmakiem grozy.

O REŻYSERZE:

Beniamin Szwed, rocznik 1984. Niezależny twórca, reżyser, operator, montażysta.


Pokój

NAGRODA SPECJALNA: POKÓJ

Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Marek Kurzok
Czas: 10 min.

 

Za świadome użycie języka filmowego i niezwykle pokazanie sytuacji odchodzenia młodego człowieka, autor przejawia talent do zajęcia się tematami nadprzyrodzonymi, powinien jednak uwierzyć we własną wyobraźnię, bez posiłkowania się natrętnymi podkładami muzycznymi

 

OPIS FILMU:

Film opowiada historię pewnego chorego na astmę chłopca, który pewnej nocy odkrywa , że w jego pokoju znajduje się ktoś lub coś jeszcze...

O REŻYSERZE:

Marek Kurzok - lat 24 - pochodzi z Bystrzycy Kłodzkiej, obecnie mieszka we Wrocławiu. Jego pasją jest film i fotografia. W obu dziedzinach jest samoukiem. Jego gatunkiem tematycznym jest horror (fotografia i film).

 


Krwawy Księżyc

WYRÓŻNIENIE: KRWAWY KSIĘŻYC

Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Błażej Kujawa
Czas: 13 min.

 

Dla polskiego Dario Argento…

 

OPIS FILMU:

Piękna księżycowa noc. Piękna ona. Piękny on. Piękny samochód. Ale nie wszystko jest takie piękne jakby się mogło wydawać.

O REŻYSERZE:

Błażej Kujawa - odkąd pamięta fascynowały go ruchome obrazki, a w erze bumu vhs-u, pochłaniał i wychowywał się na kinie amerykańskim, zatem

wielkie nazwiska, widowiska były tym, co uważa za kwintesencję kina, natomiast magia polega na tym, aby na 2 godziny oderwać się od rzeczywistości.

Droga Mistrza

WYRÓŻNIENIE: DROGA MISTRZA

Rok produkcji: 2010
Reżyseria: Kamil Krukowski
Czas: 12 min.

 

Zabawna historia człowieka w desperacki sposób walczącego o swoją drogę dojścia do mistrzostwa i sławy. Za dokument, który sie kręci na jednym palcu.

 

OPIS FILMU:

Historia Mistrza Polski w nietypowej dyscyplinie sportu, któremu Związek odmówił dofinansowania na wyjazd na Mistrzostwa Swiata. Mistrz sam postanawia zebrać pieniądze i spełnić swoje marzenie.

O REŻYSERZE:

Kamil Krukowski – Student dziennikarstwa na jednej z lubelskich uczelni.

Krwawy Księżyc

WYRÓŻNIENIE: TAKIE ŻYCIE

Rok produkcji: 2010
Reżyseria: Daniel Zieliński
Czas: 28 min.

 

Dla  niezwykle poruszającego filmu oraz odwołanie się do najszlachetniejszych ludzkich wartości i pokazanie pierwotnych ludzkich odruchów. Pamięć.

 

OPIS FILMU:

Niemłody już człowiek w izolacji od świata opiekuje się schorowaną matką. Zamknięty w kręgu prostych czynności, odcięty od rodziny i dotychczasowego życia wypełnia wygasającą powoli rzeczywistość starej kobiety, którą kocha bezmierną miłością. Zaangażowaniu mężczyzny towarzyszy bierność otoczenia. O rzekomej pamięci pozostałych członków rodziny świadczą jedynie przedmioty, pewnego dnia jednak przyjeżdżają oni w odwiedziny...

O REŻYSERZE:

Daniel Zieliński – urodzony w Krakowie, gdzie spędził 29 lat swojego życia. Od ponad dwóch lat mieszka w Warszawie. Ukończył wydział Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie studiuje na III roku w PWSFTiT w Łodzi na wydziale Realizacji Telewizyjnej.Przez sześć lat pracował jako dziennikarz telewizyjny. Jest laureatem: Grand Press za reportaż telewizyjny, Camera Obscura za reportaż śledczy, nagrody Fundacji Batorego w konkursie "Tylko ryba nie bierzę?". Film „Takie życie…” jest jego debiutem dokumentalnym.


Każdy ma swoje kino

WYRÓŻNIENIE: KAŻDY MA SWOJE KINO

Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Piotr Rzepka
Czas: 22 min.

 

Absolutny zachwyt Natalii, która uważa, że film jest fantastycznym spełnieniem zmysłowości dwóch światów fizycznego i magii kina. A Paweł Sala uważa, że film świetnie łączy i przenika dwa światy realny i filmowy.

 

OPIS FILMU:

Marcin niedawno skończył studia. Pracuje jako pomagier w zakładzie dorabiania kluczy, nie może poszczycić się zbyt dużą ilością znajomych. Stara się uciec od otaczającej go rzeczywistości. Odnawia stare meble i bibeloty, odmawia wyjść na cotygodniowe, suto zakrapiane imprezy. Jego największą pasją jest oglądanie przedwojennych filmów w małym kinie Adria, którego jest jedynym widzem. Pewnego dnia zauważa, że w rzędzie za nim siedzi zjawiskowo piękna dziewczyna.

O REŻYSERZE:

Piotr Rzepka – absolwent scenariopisarstwa i reżyserii na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, na podstawie jego scenariuszy realizowano filmy m.in. w Krakowskiej i Londyńskiej szkole filmowej. Redaktor studenckiej rozgłośni Radio Aktywne przy Politechnice Warszawskiej, gitarzysta i kompozytor w grającym piosenkę poetycko – patriotyczną duecie z bratem Maciejem (www.youtube.com/mprzepka). Pasjonat historii filmu i dwudziestolecia międzywojennego.

 

ZENEK

WYRÓŻNIENIE: ZENEK

Rok produkcji: 2010
Reżyseria: Jędrzej Napiecek
Czas: 10 min.

 

Eryk Lubos uwielbia ten film, pokazujący człowieka który w trudnej sytuacji życiowej znajduje swoją osobista drogę życiową. Krav Maga życiowa. Paweł Sala uważa, że temat jest niepogłębiony.

 

OPIS FILMU:

Zenek ma 63-lata i 3000 fanów na Facebooku. Od 15 lat codziennie chodzi na wszystkie imprezy i koncerty w Poznaniu. Stał się już maskotką i legendą sceny klubowej. Jednak jego prawdziwe życie wygląda zgoła inaczej, niż wyobraża sobie grono fanów w Internecie.

O REŻYSERZE:

Jędzej Napiecek – Ukończyłem dwuletni kurs reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej, obecnie studiuję Wiedzę o Kulturze na Uniwersytecie Warszawskim i staram się samodzielnie realizować filmy dokumentalne. Oprócz tego zajmuję się pisaniem scenariuszy i prozy.


Podziel się tym:
facebook œledzik wykop.pl twitter blip digg google buzz del.icio.us pinger flaker

« powrót

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o Solanin Film Festiwal?

OFF TO MOC!

Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego

Honorowy Solanin: Ryszard Bugajski

Honorowy Solanin: Wojtek Smarzowski

Solanin Film Festiwal : Zwycięzcy

5.Solanin Film Festiwal 2013: Zwycięzcy

4.Solanin Film Festiwal 2012: Zwycięzcy

3.Solanin Film Festiwal 2011: Zwycięzcy

2.Solanin Film Festiwal 2010: Zwycięzcy

1.Solanin Film Festiwal 2009: Zwycięzcy

4. Solanin Film Festiwal 15-19 sierpnia 2012 Nowa Sól - offowy festiwal filmowy 4. SOLANIN FILM FESTIWAL łączy w sobie przegląd najlepszych filmów światowego kina oraz konkurs kina niezależnego, który jest skierowany do młodych i ambitnych twórców. Festiwal odbędzie się w dniach 15-19 sierpnia 2012 w nowej Soli.

 

KCP System: Dream CMS © 2024 Solanin Film Festiwal - OFF TO MOC!
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. akceptuj ✓